logo alča a mája aawesome.cz

Světě div se. Alča a Mája se sbalily pod 9 kilo!

„Na to jaký jsou to punkerky, tak docela dobrý“, zaznělo z úst ultralightových nadšenců.

Možná si někdo z Vás vzpomene, jak jsme se tenkrát sbalily na naši první cestu – kolem světa. Součástí toho šíleně perfektního roku byl i přechod Pacifické hřebenovky. A naše výbava se skládala prostě z toho, co jsme doma našly. Alča znalá Asie měla hamaku a moskitiéru a já znalá vysokých hor jsem měla palčáky a pohorky. Místo jednoho pořádného spacáku jsme do sebe nasoukaly dva slaboučké a náš stan měl problémy stát už na začátku cesty. Batohy občas s jídlem a vodou vážily přes dvacet kilo. Žádná slast. Ale tak všechno se dá.

Další cestu už jsme hlavně díky APMsportu pojaly výrazně lépe. Patagonie částečně prochozená po GPT byla opravdu náročná na vybavení. Na Aljašku jsme se vydaly skoro s „plnou polní“, protože aljašská divočina plná medvědů, losů a nekonečných kilometrů bez lidí je místem spíš pro bushcrafťáky než pro hikery. Ono vůbec chodit po severních oblastech severní Ameriky znamená mít v batohu vždy navíc těžký bear canister (nádoba na uchování jídla před medvědy) a bearspray (sprej pro obranu proti medvědům). Navíc pokud trail není opravdu reálná cesta, ale spíš nějaká idea zapsaná do mapy, musí mít člověk na paměti nejen trefný slogan „Ultra light doesn’t mean stupid light“ (Hodně lehký neznamená hloupě lehký.), ale taky „dangerous light“ (nebezpečně lehký).

Zkušenosti z Aljašky a vzpomínka na PCT nás však navedly na trail vedoucí podél hranic Kanady a Montany, Idaho a Washingtonu. Tady je potřeba skloubit jak připravenost na medvědy, vysoké hory a neznačené cesty či necesty, tak i rychlý přechod podpořený lehkou výbavou.

PNT – Pacifická severozápadní stezka je totiž dva tisíce kilometrů dlouhý trail s dostatečnou dávkou divočiny. A projít se dá jen v krátkém období po roztání sněhů a před prvními sněhovými bouřemi. A tak jsme přemýšlely, jak tu naši výbavu odlehčit. Kombinovaly jsme osvědčené s úplně novým. Největším držákem je za nás bunda Husky Nakron a spodní merino vrstvy od Lastingu, které nám připravil APMsport. Teplý spacák do ledovcových oblastí Patagonie jsme vyměnily za lehký péřák Kwak Rosnička přesně na míru šitý. Vaření v titanovém plecháčku je jasná volba. A novinka z Pod 7 kilo, která nás hodně zajímá? Stan Nemo Hornet Elite Osmo – je tak lehký, že si raději třikrát zkontrolujete, že v tom obalu není jenom tropiko, ale komplet sada. Pod kilo, prosím pěkně! Doplněno karimatkou Nemo Tensor – lepší než postel doma. (Sice postel nemám, ale věřte mi.)

A vůbec, koho zajímá gear list, mrkněte na něj sem – je to podezřele lehký.

Hlavní příčina odlehčení našich krosen je ale naprosto jednoduchá: Jsme na to dvě! A to si zaslouží rozebrat víc – jak ovlivní váhu vybavení cestování solo/ve dvou si můžete přečíst tady.

odběr novinek