logo alča a mája aawesome.cz

Jak na medvědy na trailu

Jak se připravit na medvědy?

Tuto otázku by si měl položit každý hiker, který se na PNT chce vydat. Medvědů, jak černých tak už i grizzly, je podél trailu dost na to, aby se s nimi hiker setkal. Je známo, že medvědi mají vynikající čich a jídlo cítí na kilometry dalek. Je tedy důležité udělat vše proto, aby medvěd neměl možnost vaše jídlo ochutnat. Nejjednodušší variantou, za to ale pěkně těžkou, je mít bear canister. Na PNT je bear canister povinný pouze v NP Olympic. 

Bear canister

Bear canister je pevná, uzavíratelná nádoba, která slouží k ochraně jídla a dalších voňavých věcí (jako jsou hygiena nebo odpadky) před medvědy. Bear canister je vyroben ze speciálního pevného materiálu – většinou plastu. Bear canister má také speciální uzamčení – to zajišťuje, že je pro medvěda téměř nemožné dostat se dovnitř. Při jeho otevření musíte totiž víko zmáčknout a ve stejný čas vyšroubovat. Pokud s sebou nechcete brát na celou trasu PNT bear canister, můžete si pořídit bear bag, který musíte vždy zavěsit na strom, aby se k němu medvěd nedostal. Výhodou bear bagu je jeho váha oproti bear canistru, nevýhodou je neustálé každodenní hledání vhodného stromu pro zavěšení. Aby bylo vaše jídlo v bezpečí, je potřeba zavěsit pytel alespoň 4 metry nad zem a dva metry od kmene stromu. Budete potřebovat dvacetimetrové lanko, karabinu a nepromokavý pytel, aby jídlo přes noc nezmoklo. Strom hledejte dostatečně daleko od vašeho místa spaní, alespoň 50 – 100 metrů. Zavěšení jídla doporučujeme natrénovat ještě doma před odjezdem, chce to trochu cviku. Existuje ještě speciální kevlarový bear bag odolný proti medvědům. Nemusí se zavěsit vysoko na strom.

Jak předejít setkání s medvědem 

Medvěd není primárně útočný proti člověku, spíš se snaží si žít svým životem a zajistit si dostatečnou zásobu tuku na zimu. Je to dokonce víc borůvkový a bobulový mlsoun než velký lovec. Člověku se vyhýbá a nebo si ho nevšímá. Pokud ale člověk medvěda vyplaší nebo se chová nevhodně, je jasné, kdo z těch dvou má navrch. Co tedy dělat, abychom setkání zblízka předešli?

Být nahlas – dát o sobě vědět. U nás se vždycky říkalo: „V lese se nekřičí. V lese se má být potichu.“ Je to krásné neslyšet město, hlasité mluvení a lomození, ale naslouchat ptačímu zpěvu, šumění listů v korunách či zurčícím potůčkům. Když jde ale člověk zemí, kde ptačí zpěv poslouchají i medvědi schovaní někde v křoví či pasoucí se na borůvkách, je na místě dát o sobě vědět včas. Dřív než překvapí medvěd nás a my jeho. Překvapený medvěd totiž snadno přejde do obranného útoku. Rolnička nestačí, v nepřehledném terénu je lépe občas zavolat nahlas třeba: “Hey bear!”

Chodit ve skupinách – né sám. Kde je větší koncentrace medvědů, stojí za to chodit s nějakým parťákem, protože dva lidé už vypadají v medvědích očích přece jen o něco solidněji než jeden hubený turista. Na PNT by ale neměl být v tomto ohledu problém, pokud osamocený hiker pamatuje na všechna ostatní pravidla.

Sledovat své okolí. Není od věci se občas cíleně dívat po známkách toho, zda se v mém okolí pohybuje medvěd. Hovínka, stopy, rozvrácené kmeny nebo třeba mršiny větších zvířat. Ale chce to klidnou hlavu, dokud jsou v medvědím trusu jen brusinky a borůvky, je to v pořádku. No a když tam budou i horolezecké karabiny, je na čase se spakovat.

Jak se zachovat, když se potkám s medvědem zblízka

Neutíkat! A neotáčet se k němu zády. Hlubším klidným hlasem na medvěda mluvit, zvednout ruce, seskupit se k sobě a pomalu couvat. Dát medvědovi prostor a jistotu, že ho nechcete ohrozit, to je nejlepší způsob setkání se s králem divočiny. A vždy mít u sebe bear spray. Je to nejúčinnější obrana, která zároveň neublíží. Je to jediná věc, která může člověka zachránit, pokud se medvěd rozhodne udělat víc než jen blafující útok. Předtím než bear spray použijete v divočině, měli byste vědět, jak se s ním zachází a jak se spouští.

odběr novinek