logo alča a mája aawesome.cz

Kde bezpečně spát ve městech na PNT?

Praktické informace pro přechod Pacifické severozápadní stezky – PNT.
Malá UKÁZKA Z PŘIPRAVOVANÉ KNIHY – guidebooku, která bude plná rad a tipů, ale také příběhů, historie a fotografií.

Dálkové traily jsou úžasné v tom, že většinu svého času trávíte v přírodě (v lesích, v horách, u jezera,…) a spaní řešíte převážně “jen” kvůli vodě, vzhledem k terénu a případně vzdálenosti (tak, aby jste vystačili se zásobami jídla). Jakmile se ale dostanete do civilizace mezi lidi, je třeba řešit také bezpečnost a jakous takous vhodnost. Přeci jen spát ve městě na ulici (na lavičce, zástavce či na dětském hřišti) se v nouzi určitě dá, ale dostáváte tím nálepku “bez domova” a vystavujete se i riziku, že vás někdo vyžene nebo třeba taky okrade. 

My jsme se takovým situacím snažily vyhnout a  vždycky hledaly místo, kde jsme se cítily alespoň trochu v bezpečí.

Jednou z variant je samozřejmě koupit si ubytování. Přestože se do civilizace na PNT dostanete jen jednou za čas, i tak by se z toho stala výrazná položka v rozpočtu a my tedy hledaly způsoby, jak si někde ustlat zdarma nebo co nejlevněji.

Sdílíme s vámi tedy místa pro přespávání ve městech či malých městečkách. 

Polebridge 

Polebridge je malé městečko ležící hned vedle NP Glacier a nabízí dvě varianty přespání. 

  • drazší varianta – za městečkem Polebridge jižním směrem se nachází The North Fork Hostel. Hostel vlastní fajnový chlápek, který pochází z Německa. Můžete si sem poslat také balík – pozor platí to samé jako u Mercentile obchůdku, že pošta sem chodí jen 2x do týdne. (A snadno se tak se svým balíčkem minete.)
  • varianta zdarma – jít po trailu PNT a hned za městem zahnout do lesíka a přečkat noc. Zde jsme se rozhodně necítily v nebezpečí. Městečko Polebridge je malé a narazíte zde jen na pár místních a turistů, kteří míří do NP Glacier.

Eureka

Eureka je větší městečko a rozhodně doporučujeme najít si ubytování, i když my jsme první noc strávily venku. Našly jsme si docela fajnové místečko v kopci dál od hlavní ulice a spaly jsme téměř nerušeně až do rána. Druhý den jsme se ale rozhodly jednu noc v motelu strávit, a to hlavně kvůli extrémním teplotám (přes den 40°C). Čekaly jsme totiž do druhého dne na otevření obchodu s filtrem na vodu a zůstaly tedy ve městě na dvě noci, což by jinak určitě nebylo potřeba. Ubytování se taky vyplatí kvůli teplé sprše s mýdlem a přeprání prádla v teplé vodě. Jinak žádnou krásu v motelu nečekejte – finančně nejlépe vyšel motel Ksanka Inn

  • varianta zdarmapřespat venku na kopci dál od hlavní ulice (hlídejte si soukromé pozemky a viditelnost z domů)
  • dražší varianta – přespat v motelu Ksanka Inn. Informace o cenách a volných pokojích si můžete zjistit telefonicky a nebo na místo přijít osobně. Pro dva lidi v pokoji počítejte s cenou přes 100 dolarů.

Bonners Ferry

Jelikož ubytování je v USA dost drahé, hledaly jsme(pokud se nedalo spát na divoko venku) například automobilové kempy (RV camping). 

  1. levnější variantaRv park Idaho byl fajnovej – cena 7 dolarů na 1 osobu. Můžete si postavit stan na nějakém rovném prázdném místě a k dispozici máte sprchu i toaletu. U recepce jsou zásuvky a stolečky, kde si můžete všechno nabít. K paní recepční jsme si schovaly na noční nabíjení i powerbanku. V tomto Lodge Idaho si celkově zvykají na přicházející PNT hikery. V roce 2023 paní majitelka poprvé uslyšela o PNT a zalíbila se jí myšlenka hikerboxů. Třeba už tam v dalších letech pro vás bude připravený. 🙂 
  2. dražší varianta – Lodge Idaho (totožné místo jako RV park) Pokud by se vám nechtělo spát ve stanu a nevadilo utratit nějaký ten peníz navíc, máte i možnost spát v nádherném ubytování lodge, které je za stejnou cenu jako neutěšený motel v Eurece. 🙂 

POZNÁMKA: Čeká Vás jedna z nejtěžších etap PNT, určitě bychom doporučily si tu opravdu odpočinout, hodně se hydratovat, zkontrolovat počasí a především mapy. Až za dva dny budete v nejtěžším bushwhacku, rádi si vzpomenete na pohodu v Bonners Ferry.

odběr novinek