logo alča a mája aawesome.cz

PNT příručka – trailhead, permity, víza, pojištění, mapy

Jak se dostat na trail

Existují dvě varianty, jak se co nejjednodušeji dostat na trail.

1.varianta
Letadlem:
Praha – Seattle (Washington – USA)

Vlakem:
Amtrak Seattle → East Glacier Park Amtrak Station – dál stopem

2. varianta
Letadlem:
Praha – Calgary (Kanada):

Autem: 
Calgary – Babb (Montana – USA)

I když se trail nachází na straně USA, tak i přesto je nejblíže letiště v Kanadě v Calgary. Pokud máte známé v Calgary, kteří by vás na trail odvezli, je toto nejjednodušší varianta. Pokud tuto možnost nemáte, doporučujeme letět do Seattlu, jelikož je odtamtud krásný spoj vlakem do East Glacieru Park. Od tamtud už se jednoduše dostanete stopem do NP Glacier.

Víza

PNT trvá 2-3 měsíce, proto by vám mělo stačit vízum ESTA, na které můžete být v USA 3 měsíce. Pozor, pokud přijedete z Calgary, musíte si zařídit i vízum ETA do Kanady. 

Permity na PNT

Pro PNT neexistuje jednotný permit jako je například pro PCT. Permity jsou potřebné pouze v národních parcích, tudíž si ho budete muset zařídit na 3 místech zvlášť. NP Glacier, NP North Cascades, NP Olympic. 

Permity si můžete rezervovat dopředu na stránkách recreation.gov. Loterie kempovacích míst se otvírá 15. března, pokud loterii nestihnete, tak se nic moc neděje, jelikož si můžete kempovací místo zarezervovat přímo na místě. Říká se tomu Walk up. 

Walk up – W: Dorazíte do Range stanice a se strážcem parku proberete plán vaší cesty přes NP. Ranger vám pomůže najít nejvhodnější místa, která jsou stále volná. 

Online rezervace: Zarezervovat si můžete kempingová místa online nebo si přečíst více informací, jak probíhá “walk up” rezervace.

Rezervace backcountry permitů pro PNT hikery:

Výjimkou pro PNT hikery je možnost domluvit si rezervaci backcountry permitu po telefonu.

Důležité:

  • Hiker by měl mít předem naplánovanou trasu a představu, kde chce v NP spát a kolik nocí v NP stráví

Doporučujeme: 

  • Domluvit si permity telefonicky pro North Cascade NP a Olympic NP, jelikož není do poslední chvíle známo, zda oblast, kterou byste chtěli jít, nebude náhodou v tu dobu v ohni. Požáry jsou zde už běžné a většinou je nějaká oblast NP uzavřená. Je proto potřeba vymyslet si alternativní cestu.  
  • Předem si pro rezervování míst v NP Olympic prostudujte předpověď přílivů a odlivů, abyste si nezarezervovali místo kempu, kam se nebude možné dostat. 

Pojištění

Pro dálkový trail je rozhodně zapotřebí sjednat si cestovní pojištění. Cestovní pojištění by mělo zahrnovat jak léčebné výlohy, tak i záchrannou a pátrací akci z těžko dostupných míst.  

Důležité:

  • Z naší zkušenosti víme, že české cestovní pojišťovny vám nezřídí pojištění na záchrannou a pátrací akci, jelikož se trail vyznačuje tím, že na mnoha místech nejsou žádné značené cesty.
  • Řekněme si to na plnou pusu, pojišťovny to zkrátka vnímají jako příliš velké riziko, že se na trailu ztratíte a oni pak budou muset všechny náklady za vás zaplatit.  

Řešení jsme ale našly a bez pojištění záchranné a pátrací akce jsme nakonec neodjely! 

Doporučujeme: 

  • Zkombinovat dvě různá pojištění – Pojištění SAR 100 a české cestovní pojištění 
  • Pojištění SAR 100 – Pokud máte pořízenou SOS vysílačku Garmin, tak si k jejímu předplatnému plánu můžete pořídit právě i pojištění SAR 100 na záchrannou a pátrací akci. 
  • Cestovní pojištění – Na vaši celkovou délku pobytu si pak pořídíte klasické cestovní pojištění. 

 Na téma pojištění jsme vytvořily článek Pojištění pro dálkový trail PNT, kde najdete více informací.  

Mapy na PNT

Mapy tištěné:

Aplikace:

Leave no trace – nezanechej po sobě žádnou stopu

Tak zní základní pravidlo dobrého pobytu v přírodě, které je nejen v Americe a mezi hikery stále více slyšet. Co si kdo s sebou do hor přinese, to ať si také odnese, odpadky jsou jedním z našich nejhorších přínosů. A jak opouštět místo, kde člověk spal, nebo měl oheň? Snad kromě přeleželé trávy by po člověku neměla zbýt žádná památka. Divoká zvířata a převážně medvědi mají vynikající čich a každý odpadek či jídlo je pro ně jako pozvánka.

A pak je ten strašák každého trailu – toaleťáky. Nerozloží se během pár minut, ani za jeden rok. A postupně se bílé podpapíráky válejí podél cest a tvoří odporný kolorit našeho přístupu k přírodě.

K leave no trace patří i toto – když chce jít někdo v lese na záchod, ať si vykope dostatečnou jamku, tam ať si odloží, co je potřeba včetně toaletního papíru a pak vše zahrabe a navíc přiklopí kamenem. Po lese pak nebudou lítat papíry jako duchové a snadněji se rozloží.

odběr novinek