logo alča a mája aawesome.cz

Vybavení pro expedici Kanada&Aljaška

Vybavení á la jak se obrnit proti divoké Kanadě a Aljašce

Před tím než se podíváme na vybavení pro expedici Kanada&Aljaška, by stálo za to zmínit, jak se vybavit kuráží na takovou cestu. Zkušeností máme dost, to je pravda. A taky je pravda, že zkušenosti nejsou všechno. Každopádně poslední dobou nečtu romány, ale příručky “Jak přežít”. Alča se už nekouká na seriály, ale na youtube hledá “bushcraft” dovednosti. Obě máme nakoukaná všechna dostupná videa o tom, jak se zachovat při setkání s medvědem grizzly. Ne že by nás to tedy nějak extra uklidnilo.

Všechna videa zdlouhavě popisují jak rozpoznat medvěda, jak se zachovat, když je daleko, kdy a jak na medvěda použít sprej a záhadně končí tím, že speciální sprej by měl medvěda zastavit. Nelíbí se mi tam ten podmiňovací způsob. Jen jedno video s usměvavou rangerkou si trouflo větu dokončit: “A když to nezafunguje, tak lehněte na zem, kryjte si krk a břicho, nehýbejte se a hlavně buďte zticha, když k vám medvěd dorazí.” Hmm…

My se samozřejmě budeme snažit jakémukoli setkání vyhnout – kvůli nám, i kvůli medvědovi. Není to totiž o nás. My jsme u nich na návštěvě a podle toho se taky budeme chovat. Respekt a obezřetnost chrání nás i medvěda. Navíc jsme dvě a máme ukulele, takže je možné, že budeme divočinou chodit a zpívat z plna hrdla, aby o nás všichni medvědi grizzly věděli dávno dopředu. 

Samozřejmě taky doufáme, že medvědi na Aljašce budou respektovat, že máme s sebou medvědího parťáka APMsport.

Podpora APMsport

Pojďme se mrknout pěkně zblízka, co si s sebou na takovou expedici sbalíme.

Jako již předchozí cestu, opět budeme perfektně vybaveny od našeho parťáka APMsport.

Jednoznačně je to nejlepší podpora, co jsme si mohly přát – Pavel v APMsportu totiž vybírá z českých firem to nejlepší a má tak široký výběr pro pohodové i náročné počiny. My jsme tedy vybíraly z toho nejlepšího českého (máme již i většinu ozkoušenou z minulé expedice). Figurují tak značky Prabos, Husky, Faramugo, Fizan.

Prabos

Prabos se ujal stěžejního bodu – boty, kvalitní kožené pohorky. Po dlouhém zkoušení jsme si každá vybrala jiný model, který nám nejlépe sedí. Prabos Tundra GTX a Condoriri GTX. Oboje boty jsou kotníkové, celokožené s goretexem a vibram podrážkou s okopem. Varianta Tundra GTX má jako specifikum prodloužený jazyk.

V APMku nebyl problém si vyzkoušet boty i na “terénové stoličce” simulující kopec a různé druhy povrchů. Bota nesmí v žádném případě při klesání tlačit na palec a zároveň se pata nesmí vysouvat, aby nevznikaly puchýře. Zavazování umožňuje jak perfektní fixaci, tak i povolení kotníku. Volba byla tedy jasná.

Pokud by vás zajímalo, jak se nám chodilo po Aljašce v Praboskách, tak si přečtěte recenzi zde.

Husky

Na to může navázat další izolační vrstva – péřová bunda Dreeser od Husky. Bez péřovky si už takové akce nedovedeme představit – lehká, skladná bunda, která spolehlivě zahřeje. Samozřejmě je potřeba se o ni v přírodě starat, aby nenavlhla, ale v případě potřeby se vejde pod bundu od Faramuga a je tak chráněna před vodou a zároveň hřeje. O této péřovce jsme sepsaly pár zajímavých bodů v tomto příspěvku – Recenze péřové bundy Dreeser, třeba se vám pak taky zalíbí jako nám. 🙂

Pokud přijde déšť, jak to na Aljašce bývá často, tak se stačí obléct do nepromokavé bundy Nakron.

Od Husky máme i další část výbavy, především pak stan Sawaj 2 – ten je dvouvchodový a poměrně lehký. Ještě se o něm rozhodně budeme zmiňovat, zatím snad nejlépe popíše jeho kvality to, že jsme v něm spaly na tříměsíční expedici v Patagonii – zemi větrů a deště. Extrémní podmínky zvládl velice dobře a mohly jsme se na něj spolehnout. To potřebujeme i na Aljašce, proto jsme se po něm nebály sáhnout znova.

Husky nás drží i s krosnami – podruhé vyrážíme s krosnou Rony, která přesně odpovídá velikostí i stylem našim potřebám. Nijak je nešetříme a musí zvládnout i dvacetikilovou zátěž. Navíc nová varianta má vylepšenou horní kapsu i kapsy na bederním popruhu, maličko je pozměněný i zádový systém, určitě se o tom také zmíníme.

Spacáky Husky Drape se staly v Patagonii takovými našimi pejsky (článek o tom, jak se nám spalo ve spacáku Husky Drape si můžete přečíst zde). Už se člověk po náročném dni nemusí bát, že v noci bude mrznout a nevyspí se. Jsou to instantní pokojíčky v našem stanovém baráku 🙂 Stačilo je vyčistit a jsou zase připraveny vyrazit na další expedici.

K tomu pak jako doplnění kvalitního spánku karimatka Feezy, která je nafukovací. Většinou jsme byly zastánkyně pěnových karimatek , u kterých má člověk jistotu, že se nevyfoukne, nepropíchne a jinak nezničí. To je v divočině obzvlášť dobrá volba. (O nich i spacících si můžete prohlédnou video na našem Youtube kanálu.) Na druhou stranu, jedná-li se o expedici delší než tři měsíce, potřebuje tělo větší komfort než jen pěnové izolování od chladu země. Při přechodu Pacifické hřebenovky jsme už po čtyřech měsících měly úplně otlačené kyčle a nemohly jsme na proleželých karimatkách vůbec regenerovat. Navíc má vzduch samozřejmě lepší izolační vlastnosti než pěna. Tentokrát tedy volíme rovnou nafukovací karimatky. 

Faramugo

Od Faramuga máme merinová trika s dlouhým rukávem, která jsou ideální spodní izolační vrstvou. Zvlášť až nás bude dohánět aljašský chlad. Nesmíme zapomínat také na merinové rukavice, které perfektně drží teplo.

Fizan

Pro přechod Aljašky jsme si obě vybraly i hůlky Fizan Compact 4Hole Fizan Compact 4 jsou čtyřdílné teleskopické hůlky italské značky vyrobené z tenkého a pevného hliníku. Jedním z důvodů, proč jsme se pro ně rozhodovaly, byla rozhodně váha. Více informací jsme sepsaly v dalším článku, tak mrkni.

Lasting

Ponožky od Lasting jsou zázrakem – hřejí a nesmrdí. A to se bavíme o nošení třeba celý týden v kuse. Máme výbornou zkušenost s ponožkami LastingWHI-721, které s námi došly až na konec světa.

Není to ještě celá výbava. Věcí do krosny přijde víc – vaření, lékárnička, elektronika, čelovka, KPZ a další. Jeden z dalších článků bude určitě právě i o tom.

Pár popsaných kousků si prohlédněte i na videu natočeném přímo v příjemném rodinném prostředí APMsportu na Palmovce. Pro Pavla je APMko něco víc, než jen práce nebo snad byznys – však se můžete přesvědčit sami. Nám se stal skvělým parťákem do divočiny a především přítelem – a ono je to prostě znát. 🙂 

Alča pro Vás natočila “balící” video, kde se zmiňuje o některém našem vybavení.

odběr novinek