logo alča a mája aawesome.cz

7 a 7 důvodů o dálkových trailech

7 důvodů, proč určitě vyrazit na dálkový trail:

 1. Jasný a dlouhodobý cíl: Na několik měsíců víš, kam směřuješ. Už jen to vědomí dává to člověku smysl a motivaci pro každý den.
 2. Jednoduchost dne: Vše, co je potřeba, je se postavit na nohy, vzít si batoh a vyrazit. Každý den se soustředit na základní potřeby – přecházení trasy, nalezení vody, jídlo a přístřeší. Takový jednoduchý životní styl je hrozně osvobozující.
 3. Překrásná příroda: Krása střídá nádheru – hory, lesy, jezera, údolí a divoké řeky…
 4. Kondice a zdraví: Jsem přesvědčená, že traily mají převážně pozitivní vliv na zdraví, a to jak fyzicky, tak i psychicky.
 5. Offline: Každá příležitost odpojit se od technologií a digitálního světa by se měla využít. A žít přítomnost.
 6. Osobní růst: Při přecházení dlouhých tras má člověk dostatek času pro fakt dlouhý zamýšlení se nad sebou, světem, lidma, vesmírem… 
 7. Společenství: V důsledku člověk nebude nikdy úplně sám. Ve městech je nejen jídlo, ale i lidé a tudíž i setkání s nimi. Potkat se s dalšími hikery je vždycky fajn a pak při vzpomínce náročnou etapu společné pivo ve městě chutná třikrát lépe.

7 důvodů, proč nejít dálkový trail:

 1. Fyzická vyčerpanost: dlouhé hodiny chůze s krosnou každý den, každý týden, několik měsíců v kuse.
 2. Bolest a nepohodlí: je asi jasné, že poté, co člověk ujde tisíc kilometrů v kuse a po každonočním  spaní na karimatce ve stanu, budou jeho nohy i záda vypadat jinak. Budou se rozhodně i cítit jinak. Bolest k dálkovým trailům prostě patří.
 3. Extrémní počasí: Tak dlouhá doba strávená v přírodě člověka prostě vystaví extrémním povětrnostním podmínkám. Vysoké i velmi nízké teploty, bouřky, spalující slunce, silný vítr, sněhové bouře nebo déšť. Ne všecho se dá jednoduše přečkat. 
 4. Nedostatek vody a jídla: V suchých oblastech na dálkových trasách může být i několik desítek mil bez zdroje vody a s doplňováním jídla je to v odlehlých oblastech také oříšek sám za sebe.
 5. Nebezpečí divokých zvířat: Asi takhle – medvědi, chřestýši, pumy, kojoti, hovada a komáři… 
 6. Navigace a ztráta: Známé trasy (jako třeba PCT, CDT…) jsou přehledné, frekventované a dobře značené. Trasa skrz Patagonii nebo PNT jsou už jiná liga. Ztratit se dá ovšem za špatného počasí všude.
 7. Izolace a nouzové situace: Ne každému dělá dobře jít několik dní úplně sám a nepotkat člověka. Při nouzových situacích to pak vyžaduje obrovskou dávku odvahy, zkušeností, znalostí a schopnost si prvně pomoci sám.

odběr novinek