logo alča a mája aawesome.cz

Recenze na ultralehký stan Nemo Hornet Elite Osmo 2P

Pro náročný dálkový trail Pacifická severozápadní stezka jsme hledaly ultralehktý stan, na který se budeme moci 100% spolehnout a přitom bude co nejlehčí. Stan Nemo Hornet Elite Osmo jsme vybraly především kvůli jeho neuvěřitelně nízké váze – se vším všudy váží 940g. Zajímala nás i nová látka Osmo, která se oproti nylonu v dešti méně protahuje. Pohodlí jsme nehledaly, nicméně nás zajímalo, jak dobře se nám ve stanu bude dva měsíce žít.

Stan obstál v nejrůznějších podmínkách během dva tisíce dlouhého trailu až neuvěřitelně dobře.

Pojďme se na to ale podívat zblízka.


Pro dvě osoby?
Stan velikostí podlážky nabízí dostatek prostoru pro dvě standardní karimatky (my měly Nemo Tensor Insulated v mumiové variantě) a ještě zbyde trocha prostoru u hlavy či nohou třeba pro batoh.
Co se výšky týče, je v hlavovém prostoru dostatečně velká pro pohodlné vzpřímené sezení. U nohou je vše výrazně zúžené a kdybychom nebyly drobného vzrůstu, určitě bychom se nemohly posadit naproti sobě. Tento stan je designovaný pro dálkové traily, kdy člověk uvnitř netráví příliš mnoho času. Několik silných bouřek jsme ale ve stanu proseděly a docela pohodlně si i zvládly zahrát na ukulele.

Hornet Elite Osmo 2P je ale tak lehký, že může být i luxusní variantou pro jednu osobu.


Tak jaká je nová látka Osmo?
Oproti 100% nylonu se látka Osmo opravdu výrazně méně vytahuje a nemusely jsme v dešti ani jednou dodatečně vypínat prověšené tropiko. Když je tedy stan dobře postaven, nepatrné protažení látky téměř ani nepostřehnete. A navíc krásně rychle schne. Za nás skvělé.

Látka působí na první pohled opravdu tence a vyžaduje jemné zacházení. Stan jsme nicméně párkrát stavěly ve spěchu a bez servítek a tropiko se nám nikde nepoškodilo.


Co ten výřez v tropiku u hlavy?
Tak ten je v pohodě. Je to vlastně jediný kousek, kde je tento dvouplášťový stan jednoplášťový. Deště se bát nemusíte, protože se opět jedná o látku použitou na tropiku. Kondenzace, která je největším problémem u jednoplášťových stanů, se na tomto kousku stanu někdy může projevit, ale snadno to vyřeší třeba batoh, který jsme si daly za hlavy, abychom se nedotýkaly stěny.


Jaká je konstrukce stanu?
Stan drží pouze jeden rozvětvený prut a drobná spona “Flybar”, která rozšiřuje vrchní část stanu. Přesto stojí dobře i bez kolíků (pak jen u nohou je třeba dát do stanu věci na zatížení). Kolíky dodávané ke stanu jsou ideál, ale pro plný počet je potřeba si ještě čtyři dokoupit. Dva samostatné vchody na stanu pro dvě osoby je příjemná nutnost – tady otevírají vždy jen polovinu strany stanu, což bychom někdy uvítaly širší. Předsíňky jsou velikostí vhodné pro boty nebo batohy (za deště jsme batohy schovávaly dovnitř).


Vydrží to něco?
Ultralight vybavení chce péči i opatrné zacházení. Vhodné a očištěné místo pro stan, pod podlážku určitě Tyvek, jemné otevírání zipů… S takovým přístupem můžeme potvrdit, že je Nemo Hornet Elite Osmo maximálně spolehlivý a i při hodně intenzivním používání vydrží!
Praktický minimalismus?
Přesně tak – nenajdete tu žádnou věc navíc, ale taky nic podstatného nechybí. Nadchnula nás svítilnová kapsa, která rozptýlí světlo čelovky rovnoměrně po stanu. Díky jednoduché konstrukci se staví opravdu rychle. Vnitřní stan je kompletně tvořený moskytiérou, takže je vzdušný a umožňuje nerušené výhledy.


Dobrá volba pro každého?
Jednoznačně nejlepší stan pro dálkové traily a pro ty, kdo hledají to nejlehčí. Váha a funkčnost
jsou tu nicméně nadřazené pohodlí. Pohodlí zad, které nesou ani ne kilový stan pro dva lidi, je ale
k nezaplacení 🙂

Testováno pro obchod Pod 7 kilo

odběr novinek