logo alča a mája aawesome.cz

Dálkové traily – pěšky dál a intenzivněji

Představte si to. Vychutnáváte si svůj oblíbený čaj v oprýskaném plecháčku na vrcholu horského hřebene, pod vámi se táhne nádherné údolí rozléhající se do dálek. Zpocené a unavené tělo odpočívá po náročném výstupu a ví, že takových v následujících týdnech bude ještě nespočet. Z každého kroku cítíte svobodu a dobrodružství. Uvnitř je vám ale lehce a dobře, jako ještě nikdy. Fyzická únava je teď úlevou pro mysl.

Jdete dlouhý trail, který vás vede na místa, o kterých jste snili a otvírá dveře do nepoznaného. Pro lidi s láskou k cestování, horám a pěší turistice jsou dálkové traily synonymem nezapomenutelných dobrodružství a jedinečných zážitků. Traily vedou nejrůznějšími terény i biotopy, překonávají vysoké hory, brodí řeky a často zavedou do opravdu odlehlých koutů naší planety. Jedním z těchto fascinujících trailů je Pacifická severozápadní stezka, známá jako PNT, kterou se právě snažíme celou přejít na jeden zátah – neboli 2000 kilometrů dlouhý thru-hike.

Co vůbec znamená chodit na dálkovém trailu?

Je to mnohem více než jen procházka v přírodě. Je to výzva sama o sobě. Každý den čelíte novým překážkám a náročným situacím a překonáváte sami sebe. Fyzicky i mentálně. Při přecházení dálkových trailů je třeba být dobře připravený a vybavený. Batoh na zádech, spacák, jídlo, voda a vše, co potřebujete k přežití, je vaším jediným spojením se světem, který zůstal za vámi. Dálkový trail vyžaduje vytrvalost, odhodlání a schopnost přizpůsobit se měnícím se podmínkám. Zároveň je to výjimečná příležitost poznat své vlastní limity a objevit, co v člověku opravdu vězí za sílu.

A proč lidé tak rádi chodí na dálkové traily?

Důvodů je mnoho. Někteří hledají únik od každodenního shonu a napětí moderního života. Příroda nabízí klid a harmonii, kterou je těžké najít jinde. Pro jiné je to dobrodružství a výzva. Dálkový trail je prostředkem k objevování nových míst, kde se člověk ocitá tváří v tvář přírodě často v její nejdivočejší podobě. Je to také příležitost poznat nové kultury a setkat se s lidmi místními i dalšími hikery.

Někdo se možná rozhodne vyjít kvůli fyzické kondici a zdraví. Je to jednoznačně zaručený způsob, jak zhubnout, jak si získat parádní kondičku a především vytrvalost. Samozřejmě jsou tu i negativa, kdy právě fyzická stránka dostává natolik „na frak“, že se stane důvodem ukončení trailu. Pohyb v přírodě má velmi pozitivní vliv na psychickou pohodu a duševní zdraví. Odpoutat se od technologií a spojit se s přírodou je i pro nás jedním z hlavních přínosů dálkových tras.

odběr novinek