logo alča a mája aawesome.cz

10 top míst, kam se podívat na Aljašce

1) Poloostrov Kenai 

Jedna z nejlépe dostupných částí Aljašky, kde se dá nejen dobře jezdit autem, ale i chodit delší a relativně upravené traily.

Silnice tu na rozdíl od jiných míst víc na severu jsou asfaltované a v sezóně je tu i větší frekvence aut a se dá docela dobře stopovat.

Kromě jednodenních výšlapů jsou tu i dvou/tří denní traily – například „Resurection trail“, kde se v období tahu lososů dá více než snadno natrefit na medvědy. Nebo třeba část národního historického trailu začínajícího v městečku Girdwood vedoucí k ledovci Raven glacier s příznačným názvem „Crow pass trail“.

Na žádný z těchto trailů není potřeba speciální povolení a spát se může kdekoli (pokud tedy víte, jak se chovat v zemi s velkým výskytem medvědů). Na crow pass trailu je u ledovce dokonce i nádherný dřevěný přístřešek, kam se dá za často extrémního počasí schovat – je ale třeba si přístřešek předem online zabookovat.

2) Exit glacier

V rámci poloostrova Kenai je téměř povinností se podívat k ledovci Exit glacier. Dostanete se tam jednoduše po silnici vedoucí z přístavu Seward a již dlouho předtím, než se dostanete k ledovému jazyku, budete míjet cedulky s letopočty ukazujícími, kam až dosahoval ledovec před třeba sto lety. V sezóně tu bude turistů víc než v jiných částech Aljašky, ale je dobře na vlastní oči vidět a uvědomit si, jak nám ledovce mizí před očima. Navíc se dá vystoupat výš až k Harding Icefields – úžasnému ledovcovému poli, ze kterého tečou dolů desítky mohutných ledovců celé oblasti. Kdo si navíc vezme potřebné vybavení, může nahoře stanovat a sledovat nejen rychle se měnící počasí, ale i medvědy, kteří sem chodí na borůvky.

3) McCarthy 

Když jsme sem tenkrát jely strnulé strachy autem bez rezervy a bez náhradního kanistru s benzínem, netušily jsme, že průvodce doporučuje jediný spolehlivý způsob dopravy – letadlo. Ale pokud budete mít rezervy tři, náhradní palivo a terénní vozidlo (případně pokud se přidáte k někomu, kdo to všechno má), dostanete se do odlehlé oblasti, kde se dříve těžila měď a nyní tu zůstaly opuštěné malebné dřevěné těžební stavby natřené na červeno. Kontrastují se zelenými lesy i bílým a černým ledovcem tekoucím z hor. Historii Vám tu průvodci poví jen během krátké sezóny, ale pokud přijedete na konci podzimu, zažijete tu pravou opuštěnou Aljašku. Městem duchů chodí jen opozdilí medvědi a historie se v dlouhých večerech ozve sama.

4) Denali NP 

Perfektní místo pro všechny, kdo se chtějí o Aljašské divočině a zvířatech dozvědět co nejvíce. Ať už zůstanete v pohodlí školních autobusů jedoucích do nitra parku nebo se vydáte pěšky mezi losy a medvědy, zažijete něco silného. Desítky tisíc kilometrů bez lidského zásahu jsou třešničkou na dortu této severské země. Detailní tipy na to, jak zažít Denali jsou v tomto článku.

5) White mountains

Severně od Fairbanks ubývá civilizace, zhoršují se cesty a přibývá hor a málo používaných trailů. Stejně tak se ale lepší počasí, které je víc vnitrozemské a přestože je chladnější než na jihu Aljašky, drží si více procent slunečných dní. Dá se sem tedy dobře uniknout před někdy téměř nekonečnými studenými dešti nesenými z oceánu. White Mountains se dají projít po vlastní ose, pokud člověku nevadí takzvaný bushwhacking – překonávání křovisek, mokřadů, neprostupných lesů a skal. Ale také jsou tu několikadenní trasy určené pro psí spřežení – v zimě zamrzají mokřady a jakýkoli pohyb je tedy výrazně snazší. V létě se musíte snažit dostat na hřeben, kde vegetace řídne a voda se nehromadí. Jako velký bonus jsou tu sem tam rozeseté dřevěné sruby. Volně přístupné každému, kdo se odváží přijít. Krása večerních ohňů za zvuku divokých zvířat je naprosto výjimečná. 

Chceš se i ty ztratit v divočině, ale rád bys k tomu místního průvodce? Naše kamarádka Emily z Fairbanks na severu Aljašky provozuje několika denní treky v aljašské divočině – Backpacking Wild in Alaska.

6) Chena river

Východně od Fairbanks jsou horké prameny Chena Hotsprings, kam jezdí mnoho lidí relaxovat. Celá stejnojmenná řeka Chena ale stojí za větší prozkoumání. S náročností 1-3 ji během víkendu zvládne projet i náš trochu zkušenější vodák. Naštěstí se tu nenajdou žádné vodopády ani kaňony a největším nebezpečím jsou tak spadané stromy a větve. Kolem řeky jsou na mnoha místech jednodenní výšlapy vedoucí až na hřebeny – za doporučení pak stojí dvoudenní okruh Chena Dome trail.

7) Top of the world hwy

Pro milovníky odlehlých silnic protínajících divočinu je tu určitě silnice Top of the world. Táhne se po horských úbočích tak trochu odnikud nikam. Z Aljašky se tudy dá dojet do oblasti zlaté horečky v Kanadě na Yukonu, do Dawson City. Cestou jsou jen dvě malé vesničky – jedna s názvem Chicken (slepice) a druhá ještě opuštěnější je Eagle (orel). Nedoporučuje se sem jet bez rezervy, bez kanistrů s palivem a bez vědomostí, jak opravit aut. Silnice je otevřená jen v letních měsících, kdy tu nehrozí sníh. Hraniční přechod je otevřený velmi nepravidelně, ale protože tu slunce nezapadá, vlastně to nevadí a člověk má o to víc času si dát noční procházku nádhernou krajinou za světla jako ve dne. 

8) Heines

Na takzvanou Alaskan panhandle (rukojeť pánve) se často zapomíná. Je totiž pěkně nedostupná a „z ruky“. Dostat se sem dá nejlépe lodí nebo letadlem. Na pár míst vede silnice (pouze z Kanady) a pokračovat se dá opravdu zase jen trajektem. Kuriózní oblast aljaškých fjordů, kde je třeba městečko Heines nebo Skagway doslova odříznuté od zbytku státu, rozhodně má své kouzlo. Nejen drsná příroda a vysoké zaledněné hory, do kterých je zaříznutý oceán. Ale i historie zlatokopů a lidí ženoucích se za americkým snem. Komunita zdejších lidí žije v drsných podmínkách krátkého léta a dlouhých polárních nocí, neutichajícího větru a častých dešťů, a přesto si tu mnohý cestovatel dovede představit zůstat napořád.

9) Hatcher pass

Kdo si chce užít jednoduchý výlet s dokonalými výhledy, stačí vyjet na Hatcher pass – horský průsmyk nedaleko města Wasilla. Treků je tu hned několik a s žádným neprohloupíte. Například cesta ke Gold Cord lake nabízí v brzkém létě krásu zimních ledů, jarních květin i letního slunce v jednom. A na cestě zpátky se dá ještě stavit v nedaleké Musk Ox farmě, kde mají tradiční severské pižmoně. Vyplatí se poslechnout si nadšené pečovatele o všech zajímavostech pižmoňů. 

10) najdi si tu svou Aljašku

Nejlepší je stejně vydat se alespoň jednou bez plánu a najít úplně obyčejné místo. A tam zůstat třeba půl dne, sledovat okolí, jít mimo cestu (bear spray vždy s sebou) a můžete si být jistí, že to bude stát za to!

odběr novinek